Finance Department

Faculty and Staff Directory

Department Head

Name
Email (@vt.edu)
Phone
Office (Pamplin)
Vijay Singal
540- 231-5904
1016A

Staff (Pamplin 1016)

Name
Email
Phone
Leanne Brownlee-Bowen
540-231-7251
Terry Goodson
540-231-5886
Jessica Linkous
540-231-4551

Full-Time Finance Faculty

Name
Email (@vt.edu)
Phone
Office (Pamplin)
703-538-8414
352 NOVA
540- 231-7374
2112
540-231-0716
2122
540-231-6523
3056
540-231-5550
3058
540-231-9705
3066
540-231-2202
2114
540-231-4316
3062
540-231-6357
3068
540-231-8647
1027
540- 231-4419
3061
540-231-5700
1019
540-231-7216
3064
Jason Malone jbmalone
540-231-4377
2110
703-538-8406
344 NOVA
540-231-7380
1023
540-231-5737
1021
540-231-5002
2128
540-231-7750
1025
540-231-2343
2124
540-231-3607
2126

Full-Time Business Law Faculty

Name
Email (@vt.edu)
Phone
Office (Pamplin)
540- 231-7346
2120

Part-Time Business Law Faculty and Instructors

Name
Email (@vt.edu)
Phone
Office (Pamplin)
Eric Johnsen
540-231-2202
2114
540-231-2202
2114
540- 231-4377
2110
540- 231-6859
3060
540- 231-2202
2114

Ph.D. Students

Name
Email (@vt.edu)
Phone
Office (Pamplin)
540-231-3372
2115
540-231-4144
2117
Yao Li
540-231-7009
2111
540-231-6970
2113
Anh Nguyen anh 540-231-3372 2115
Altan Pazarbasi
540-231-4514
2121
Jitendra Tayal jitent9 540-231-4450 2119
Mete Tepe mtepe 540-231-7009 2111
Yutong Xie yxie 540-231-4514 2121

Other Offices

Office
Email
Phone
SEED (2129/2131)
N/A
BASIS (2063/2065)
 
540-231-9571

Departmental Committees (2013-2014)

AWARDS COMMITTEE

John Easterwood, Chair
Ramam Kumar

SEMINAR SERIES COORDINATOR

Greg Kadlec (Coordinator)

MBA CURRICULUM COMMITTEE

Raman Kumar, Chair 
John Pinkerton

UNDERGRADUATE CURRICULUM COMMITTEE

John Easterwood, Chair
Janine Hiller
John Pinkerton
Derek Klock

DEPARTMENT REPRESENTATIVE TO THE COLLEGE HONORIFICS COMMITTEE

Raman Kumar 
Vijay Singal

DEPARTMENT REPRESENTATIVE TO THE STRATEGIC PLANNING COMMITTEE

Raman Kumar
John Pinkerton

PH.D. PROGRAM COMMITTEE

Raman Kumar, Chair
Greg Kadlec
Ugur Lel

ADVISORS

  • BASIS: George Morgan
  • SEED: Randy Billingsley, Art Kewon, John Pinkerton
  • CFA® Program: Brian Hart
  • CFP® Program:  Derek Klock
  • BB&T Program on Capitalism: Douglas Patterson
  • Finance Club:  Wally Newton
  • Pre-Law Advisor:  Janine Hiller
  • UG Career/Placement:  Mike Kender
  • Honors Program: John Easterwood
  • CREST Lab: Mike Kender

 

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

Randy Billingsley
John Easterwood
Greg Kadlec
Raman Kumar (College Rep.)
George Morgan